W 1920 utworzono klub piłkarski pod nazwą Klub Sportowy „Nikisz 20”. Nazwę tego klubu zmieniono w 1938 na Klub Sportowy „Pułaski”. Po II wojnie światowej przedstawiciele przedwojennego Klubu Sportowego „Pułaski” stworzyli nowy o nazwie Robotniczy Klub Sportowy „Naprzód” Janów, uprawiający tylko piłkę nożną. W 1948 roku przy kopalni Wieczorek powstał Górniczy Związkowy Klub Sportowy „Janów”. Pod koniec 1948 RKS „Naprzód” Janów i nowo utworzony GZKS „Janów” połączono po wspólną nazwą Górniczy Związkowy Klub Sportowy „Naprzód” Janów. W 1949 do GZKS „Naprzód” Janów połączył się z „Siłą” Giszowiec i „Katowiczanką” i od tej pory nosił nazwę „Górnik” Janów. W 1957 dokonano zmiany statutu i odtąd organizacja nosiła nową nazwę Górniczy Klub Sportowy „Naprzód Janów”.

O tym klubie zwykło się mawiać, że jest najbardziej śląskim ze śląskich klubów. Historia Naprzodu sięga roku 1920. Zaczęło się oczywiście od piłki nożnej, ale największe sukcesy odnosili hokeiści, którzy pierwszy raz wyjechali na lód trzydzieści lat później. Przez długie lata klub istniał dzięki pieniądzom kopalni Wieczorek. W 1962 roku hokeiści Naprzodu grali już w ekstraklasie, w której występowali nieprzerwanie do roku 1998.

Na początku lat 60. w Janowie rozpoczęto budowę sztucznego lodowiska, które oddano z okazji Barbórki w 1964 roku. Sześć lat później obiekt był już zadaszony. Wybudowano także hotel, restaurację, kawiarnię. Szybko przyszły też sukcesy. Zaczęło się od juniorów, którzy w sezonie 1967/68 nie mieli sobie równych w Polsce. Trzy lata później Naprzód kierowany przez radzieckiego szkoleniowca Władimira Kuźnicza Jegorowa wywalczył pierwsze wicemistrzostwo Polski. Później Naprzód jeszcze dwukrotnie uplasował się na drugim miejscu w kraju (1973, 1977), a do 1983 roku nigdy nie schodził poniżej czwartego miejsca w lidze. W przeddzień górniczego święta w 1982 roku oddano do użytku taflę i halę drugiego sztucznego lodowiska Jantor II oraz nową maszynownię.

Obok hokeistów spore osiągnięcia miała też sekcja łyżwiarstwa figurowego. Wizytówką klubu była para sportowa Janina Poremska – Piotr Szczypa, mistrzowie Polski, a później para Teresa Skrzek – Piotr Szczypa oraz Maria Kotyrba, Grażyna Dudek czy Mirella Gawłowska, również mistrzowie Polski, uczestnicy mistrzostw Europy i świata.

Obok dwóch najważniejszych sekcji w kubie byli jeszcze piłkarze, kajakarze i badmintoniści.

Pod koniec lat 80. hokeiści z Janowa powrócili do krajowej czołówki.
Gwiazdami zespołu byli Andrzej Hanisz, najlepszy bramkarz mistrzostw świata grupy B w 1988 roku w Canazei, Piotr Kwasigroch, Andrzej Pacula, Henryk i Zbigniew Synowcowie czy Jędrzej Kasperczyk. Klub miał się dobrze. Dochody przynosiły hotel, restauracja, wyciągi narciarskie w Bukowinie i Koniakowie. Naprzód wynajmował też autobusy, produkował rolby.

Problemy pojawiły się na początku lat 90. Kopalnia Wieczorek, długoletni opiekun i sponsor klubu, zaczęła liczyć pieniądze. Działacze postanowili ratować klub. W 1990 roku powołali spółkę pod nazwą Gorjan. Na kapitał założycielski spółki klub wydał 170 mln złotych, mając 49 proc. udziału w zyskach. 51 proc. miał właściciel Gorjana Lucjan Gord. Przez pierwsze dwa lata firma przyniosła po 2,5 mln starych złotych zysku. Sportowo również nie było źle.

W sezonie 1991/92 drużyna spisywała się rewelacyjnie. W półfinale play off nieoczekiwanie pokonała Podhale Nowy Targ. Na mecze przychodziły nadkomplety widzów, około 4 tysięcy. W finale „górnicy” ulegli jednak po pięciu dramatycznych meczach Unii Oświęcim. Z tej świetnej drużyny na mistrzostwa świata grupy A pojechali: Gonera, Kozieł, Adamiec, Bujar, Koszowski, Zdunek, a w kadrze byli ponadto: Patalong, Czapka, Zioła, Olejowski, Pohl, w sumie 12 zawodników.

Wicemistrzostwo Polski było ostatnim wielkim sukcesem Naprzodu. Z każdym kolejnym rokiem było już tylko gorzej. Nieudolność działaczy doprowadziła do upadku klubu. Najlepsi zawodnicy przeszli do KKH Hortex Katowice. W 1998 roku zespół przestaje istnieć…

W sezonie 2002/2003 wydawało się, że zespół z Janowa wróci na hokejową mapę Polski. Drużynę reaktywował Rafał Pawłowski. Katowicki „biznesmen” miał wielkie plany, chciał organizować hokejowe reality show, obiecywał wielkie pieniądze, hokeistów z Czech i Kanady. Tymczasem, jak twierdzili zawodnicy, utrzymywał klub z emerytury ojca. Ambitni hokeiści z Janowa przez kilka miesięcy grali za darmo, w końcu jednak dali za wygraną.

W lutym 2004 roku zarząd podjął decyzję o reaktywowaniu klubu. Prezesem klubu został Janusz Grycner. Nowy klub powstał na bazie Młodzieżowego Uczniowskiego Klubu Sportowego Janów – jego oficjalna nazwa to Naprzód Janów Katowice. Drużyna z Janowa pozostała przy historycznych biało-czerwono-zielono-czarnych barwach. Jesienią 2004 roku nowy Naprzód wystartował w rozgrywkach pierwszej ligi jako drużyna półamatorska. Pieniądze za grę dostawało tylko kilku doświadczonych zawodników. Skład został oparty głównie na młodzieży. Drużyna rozpoczęła przygotowania do sezonu pod koniec maja pod okiem trenera Krzysztofa Kulawika. Pierwszy mecz drużyna z Janowa zagrała z druga drużyna Stoczniowca Gdańsk 16.10. 2004 roku. W pierwszym meczu wygrali 8:4 w drugim zremisowali 4:4. Na początku 2005 roku naprzód był już w czołówce I ligi. Rozpoczęła się walka o wejście do ekstraligi. Po pokonaniu w sezonie 2005/2006 Poloni Bytom Janów awansował do finału play-off I ligi, w którym Naprzód zagra z KTH Krynicą. Pierwszy mecz wygrali 3:2, niestety kolejne przegrali. To jednak nie przekreślało możliwości wejścia do ekstraligi. W tym czasie prowadzono spekulacje nad poszerzeniem ekstraklasy. Niestety nic w tej kwestii nie drgnęło. Klub w kwietniu 2006 roku pozyskał nowego sponsora strategicznego, firmę Akunę, która miała zagwarantować awans do ekstraligi. W związku z tym w drużynie z Janowa miało zagrać trzech nowych zawodników z Czech. Głównym trenerem został Czech Vlatislav Zaruba, Krzysztof Kulawik został II trenerem drużyny.

W czerwcu 2006 roku zarząd PZHL-u powiększył ekstraligę do 10 drużyn. Dzięki tej decyzji Janów trafił do najwyższej ligi. Drużyna w związku z awansem pozyskała nowych zawodników: Jaromira Bednarka (HC Sumprek), Filipa Mleko (HC Pelhirmov), Kamila Drimala (HC Sumprek), Andreja Szoke (KTH Krynica), Grzegorza Gąskę (Cracovia Kraków), Michała Kotlorza (GKS Tychy) i Cezarego Mazę (Stoczniowiec Gdańsk). W inauguracyjnym meczu ekstraligi Naprzód Janów wygrał 5:3 z Cracovią.

W sezonie 2010/2011 drużyna zmagała się z dużymi problemami finansowymi i kadrowymi, wskutek czego grała w rywalizacji o utrzymanie, którą przegrała i została zdegradowana z ekstraklasy. Do tego czasu drużyna występowała pod nazwą sponsorską Akuna Naprzód Janów. Następnie pierwotnie klub nie otrzymał licencji na występy w I lidze, jednak we wrześniu Komisja Odwoławcza PZHL przychyliła się do postulatów Zarządu Klubu MUKS Naprzód Janów i wydała licencję uprawniającą śląski klub do uczestnictwa w rozgrywkach I ligi w sezonie 2011/2012. Pomimo tego PZHL uznał następnie, że wniosek o zgłoszenie klubu dotarł z opóźnieniem, w związku z czym Naprzód nie został dopuszczony do występów w I lidze. Przed kolejnym sezonem 2012/2013 I ligi klub został zgłoszony do rozgrywek i 16 sierpnia 2012 roku otrzymał licencję na występy w I lidze.

Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Naprz%C3%B3d_Jan%C3%B3w
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nikiszowiec