Zewsząd z polskich ośrodków hokejowych dochodzą mniej lub bardziej optymistyczne głosy na temat sytuacji w polskich klubach. Z Janowa da się słyszeć jedynie „głos ciszy”. Kibice dywagują czy i w jakim składzie ich pupile zaczęli treningi i czy aby na pewno przystąpią do rozgrywek.

 

Zapytaliśmy dyrektora klubu i zarazem trenera pierwszej drużyny Janusza Imiołczyka co słychać w „najbardziej śląskim ze śląskich klubów.

– Z góry przepraszam za letnią „ciszę” informacyjną, ale uwierzcie mi proszę lato to okres bardzo intensywnej pracy organizacyjnej w klubach hokejowych. Brak czasu i dynamika zmian nie sprzyja właściwej polityce informacyjnej. A naprawdę nie chcę podawać jednego dnia informacji, po to by za dwa dni ją dementować czy korygować. Potrzebowaliśmy ciszy i spokoju do pracy. Czas pokaże czy jest przynajmniej mały krok w przód czy nie. Mnogość przepisów, wymogów, kryteriów, które trzeba spełnić działania nie ułatwia. Pozyskiwanie środków, sponsorów, podmiotów czy osób chcących pomóc nigdy nie było łatwe, a w dzisiejszych czasach wydaje się być szczególnie trudne. Martwi nas fakt, że wycofała się z I ligi druga drużyna Jastrzębia. Niepokoi sytuacja w Warszawie i Krynicy. Także i Bytom ma swoje problemy. Liga by przyciągnąć ewentualnych sponsorów musi przecież być atrakcyjna, musi mieć pewną siłę przebicia.

– Wróćmy jednak na podwórko Janowa. Co w chwili obecnej dzieje się przy ul. Nałkowskiej?

– Jak wiadomo licencję PZHL na grę dla drużyny seniorów w I lidze, pań i dziewcząt w PLHK oraz młodzieżową dla naszej młodzieży i dzieciaków klub MUKS Naprzód Janów otrzymał. Troszkę to trwało, ale procedura licencyjna dla tak dużej ilości zgłoszonych klubów musi trwać. Swoją drogą w tym roku nowa geografia hokeja i egzotyka nazw jest imponująca.

– Co z pierwszą drużyną, bo to na niej skupia się uwaga kibiców w chwili obecnej?

– Na pierwszym posiedzeniu WGiD PZHL 22.08.br w Warszawie została już zatwierdzona lista podstawowa zawodników I–ligi oraz zawodniczek PLHK klubu Naprzód Janów. Wszelkie formalności i wymogi dotyczące zatwierdzania zawodników nowych, powracających, wypożyczonych, wychowanków zostały przez nasz klub spełnione, a właściwe opłaty uiszczone. Prezes na bieżąco rozmawia z zawodnikami i konsultuje z trenerami kwestie składu personalnego drużyny. Chętnych do gry w naszym klubie nie brakuje. Formuła „half-profi” to chyba najlepsze na dzień dzisiejszy określenie dla kształtu I drużyny.

– Treningi na lodowisku…

– Lód na Jantorze jest od poniedziałku 20 sierpnia. Troszkę późno – ale ważne że jest. Wśród zawodników, którzy całe lato trenowali „na sucho” wyczuwalny był już przesyt treningów ogólnorozwojowych, siłowni, biegów etc. Teraz kiedy wyszliśmy na lód – rozpoczęły się treningi z nowym – innym nastawieniem i jednocześnie „z pieprzem”. Głód lodu powoduje podświadomy wzrost zaangażowania w treningach i to chcemy z trenerem Kulawikiem wykorzystać i nadrobić utracony czas.

– Skoro mowa o treningach na lodzie jak wygląda baza sprzętowa chłopaków…?

– Obawialiśmy się sporych braków sprzętowych – to przecież one spowodowały opóźnienia w treningach wielu klubów PLH – ale sprawne działanie prezesa praktycznie problem na już bardzo szybko załatwiło. Pewnie wszyscy kibice czekają na nazwiska zawodników . No cóż – najlepiej kochani kibice przyjdźcie sami na lodowisko i zobaczcie. Na Jantorze fajnie jest… ochłodzicie się, zobaczycie prawie 9 metrowe logo „Jonowa” na środku lodowiska i … poznacie starych-nowych zawodników. ( śmiech)

– No może jednak uda się zdradzić kogo możemy spotkać podczas treningów…

– No dobrze – „paru” z tych co trenują już wymienię bo to przecież nie tajemnica : Niemczyk Sz., Romanowski, Blot, Gnyp, Kosakowski, Bajer, Cinalski, Mejka, Rasikoń, Kostromitin, Niemczyk S. , Zielosko, Kozłowski, Pohl, Gryc, Elżbieciak Ł., Sowiński, Bibrzycki, Sękowski, Bernaś, Podsiedlik, Piper, Krzysztofik, Kątny, Kisel ,Krzesak ,Dominiczewski, Kaim, Grelich …
 
…a pewnym jest że to nie koniec nazwisk. To teraz trudny czas treningów, sprawdzianów i selekcji – wszyscy przecież grać nie będą – to jasne. Rywalizacja musi być, to podstawowa zasada w sporcie. Przynajmniej ja tej zasadzie hołduję . Treningi na lodzie codziennie o 19.00

– Jakieś plany sparingowe…

– w najbliższy poniedziałek o 19.00 w Bytomiu , potem w środę 29 sierpnia rewanż na Jantorze , 7 września z Podhalem na Jantorze i 16 września w Nowym Targu. Gdy tylko dogram terminy i godziny innych sparingów – czym prędzej powiadomię. Ze względu na późne rozpoczęcie treningów na lodzie musieliśmy zmienić plany sparingowe i z wielu z nich zrezygnować. Do pierwszego meczu na Jantorze ponad miesiąc . Zgoda na organizację imprez masowych w trakcie załatwiania, tak więc tylko czekać – WAS wiernych kibiców – bardzo mam nadzieję stęsknionych, po rocznej przerwie za hokejem na Janowie.

– Co w innych grupach wiekowych…

A…co jeszcze proszę KIBICÓW ! Nasze Panie i dziewczyny grające w PLHK wzmocniły dwie zawodniczki z Jastrzębia i…. Janusz Adamiec ! Tak tak… to właśnie popularny „TRUDA” będzie uzupełniał skład trenerski naszych hokeistek. Życzmy jemu i drużynie dziewcząt sukcesów !!!
W młodzieży też ruch spory. Nasi młodzicy pilnie trenują na zgrupowaniu kadry U-16 : Rafalski, Żywiołek, Skrodziuk, Musiał, Zielosko, Szołtys, Rajski, Krzystofek to chłopcy, którzy mimo iż mają dopiero 15 lat już teraz znajdują uznanie i miejsce w reprezentacji starszych kolegów. Chłopaki – tylko tak dalej! Najmłodsze dzieciaki mimo trwających wakacji tez już trenują na lodzie i to pewnie nie ze względu na przyjemny chłód na lodowisku.  
To tyle najpilniejszych informacji – na lodowy początek lata. Pozdrawiam wszystkich sympatyków i kibiców NJ !

– Bardzo dziękuję za obszerne informacje

– Ja również dziękuję i raz jeszcze serdecznie zapraszam na Jantor.<