Jak już wiadomo od pewnego czasu, Naprzód w tym sezonie powalczy o utrzymanie w ekstralidze, a jego rywalem będzie drużyna z Krynicy, którą nie tak dawno wzmocnili dwaj wychowankowie Naprzodu. Obrońca – Adrian Kurz oraz Bramkarz – Michał Elżbieciak.

Mecze o utrzymanie (Play-Out) są rozgrywane systemem Play-Off do czterech wygranych. Gospodarzem pierwszego, czwartego, piątego oraz siódmego meczu jest drużyna, która po sezonie zasadniczym zajmuje wyższe miejsce w tabeli. W naszym przypadku jest to zespół z Krynicy, który zajmuje obecnie 9 miejsce w tabeli z bagażem 21 punktów. Naprzód traci do Kryniczan 6 punktów (do niedawna były to tylko 3 punkty, lecz PZHL rozdał „karty”).

Do zakończenia sezonu zasadniczego pozostały 4 kolejki, w których Naprzód zmierzy się z: KTH Krynicą, z wicemistrzem Polski w Krakowie, GKSem Tychy oraz Zagłębiem Sosnowiec, tak więc możliwe jest jeszcze przeskoczenie w tabeli, głównego rywala Naprzodu w walce o utrzymanie.

Bonus… Nagroda dla zespołu, który zajął wyższe miejsce w tabeli to właśnie bonus, który polega na tym, że zespół nie gra do czterech, a do trzech zwycięstw. Natomiast zespół uplasowany niżej musi wygrać cztery spotkania. Jeżeli Naprzód nie przeskoczy w tabeli KaTeHetów, to najprawdopodobniej oni dostaną nagrodę. Aczkolwiek jest jeszcze światełko w tunelu i, o tym czy drużyna z Krynicy dostanie bonus zadecyduje ostatni mecz sezonu zasadniczego na Jantorze, który odbędzie się 30 stycznia właśnie z KTH Krynicą.

Światełko w tym tunelu polega na tym, że jeżeli bilans spotkań z sezonu zasadniczego jest na korzyść drużyny, która zajmuje niższe miejsce w tabeli, wtedy bonus nie ma zastosowania. Aktualnie Naprzód prowadzi z Krynicą 2:1 w meczach. Jeżeli więc w najbliższą niedzielę, goście wygrają na Jantorze, bilans spotkań będzie wynosił 2:2, więc bonus dostanie zespół z Krynicy jako, że zajmuje wyższe miejsce w tabeli, natomiast jeśli Naprzód wygra to spotkanie, to bilans spotkań będzie wynosił 3:1 na korzyść Janowian. W takiej sytuacji obie drużyny będą grały do czterech zwycięstw.

To nie koniec emocji… Drużyna, która wygra cztery spotkania, powalczy o kolejne cztery zwycięstwa z drużyną, która zajęła drugie miejsce w rozgrywkach I ligi. Po wygraniu drugiej rundy, zespół zostaje w ekstralidze.